borukaynak.com

MÜHENDİSLİK SANAYİ LTD.

Slide 1

Exact 200Boru Kesme ...

Gönyesinde, çapaksız, hızlı, emniyetli boru kesimi her tür imalatın başlangıç noktasıdır.

TS Mühendislik müşterilerine yıllardır, kaliteli, muhtelif boru kesme ve boru kaynak ağzı açma çözümlerini uygun fiyata tedarik etmektedir.

Slide 2

OSW Açık Kaynak BaşlığıOrbital Boru Kaynağı ...

Mikroelektronik tesislerinin hassas borulamalarından, uluslararası boru hatlarının kaynağına kadar pek çok çap, et kalınlığı, malzemenin kaynağına yönelik ekipman tedariki TS Mühendislik firmasının en iddialı olduğu konulardan biridir.

Slide 3

Centromat Boru Merkezlemeİlave ekipmanlar, aksesuarlar ...

Borulama işlerinde maliyet tasarrufu, hız, pratiklik, kalite sağlayacak pek çok ilave ekipman ve aksesuarı müşterilerine tedarik eden TS Mühendislik, uygulamalarınız hakkında muhtelif çözümler sunmaktadır. 

 

Previous Next

Suudi Çölünde Boru Hattı Kaynak Otomasyonu

Makalenin Orijinali için tıklayınız !!

Magnatech orbital kaynak sistemi ve ESAB'ın özlü teli işi başarıyla sonuçlandırdı.

Suudi Boru Hatti

Yazanlar, Gerald GARCIA, Pangulf Kaynak Çözümleri, Al Khobari, Suudi Arabistan ve Wijnhold WIJNHOLDS, Magnatech International BV, Dronten, Hollanda

Çeviren, Selçuk SANCAK, TS Mühendislik San. Ltd. İstanbul

Hollandalı müteahit firma Nacap BV’nin tali kuruluşu olan Nacap-Suedrohrbau Saudi Arabia Ltd. (Nacap-SRB), 2006 yılında, Kureyş deniz suyu enjeksiyon ve dağıtım projesinin ön kısmının mühendislik, tedarik ve müteahitliği için Suudi Arabistan devlet kuruluşu Saudi Aramco tarafından 70 milyon Euro’luk taahhüt işine kabul edildi. Bu işin içinde, 507 km’lik 8”ten 36”e kadar, acı ve tatlı deniz suyu taşıma hatlarının inşaası da dahildi. (Nacap-SRB), 16” ve daha büyük çaplı boruların yukarı yönlü kaynak dolgusu otomasyonunda, Magnatech Pipeliner II orbital kaynak sistemine ve ESAB’ın PZ6113 tüm pozisyonlara uygun rutil özlü kaynak teline güvendi.

Kureyş sahası günlük yaklaşık 300.000 varil debisiyle zaten mevcut bir sahadır. Dammam ile Riyad otoyolunun ortasında bulunan “kızıl kum” çölünün içinde yer alan Kureyş bölgesindedir. Su enjeksiyonu sayesinde günlük 1,2 milyon varil debiye ulaştırılacağı tasarlanmaktadır. Deniz suyu Arap körfezinden alınıp Kureyş sahasının geneline dağıtılmaktadır. Projenin Ekim 2008’de bitmesi planlanmıştır.

Çölde Kaynak

Esasen, Suudi çölünde kaynak yapmak, her hangi bir yerde uluslararası boru hattı inşa etmekten pek fazla bir farkı yoktur. Saha işlerinin kollektör kısmının hızının çok belirleyici olmasıyla beraber aynı boru serme, desteklenme, bükme, kaynak, TMY, temizleme, kaplama prensiplerine dayanmaktadır. Üstesinden gelinmesi gereken karmaşık unsurlardan biri, genelde sahanın uç kısmındaki ekibe teknik hizmet ve gıda teminindeki mesafe ve logistik problemlerini gidermektir. Bir diğer bariz sorun ağır çalışma koşullarıdır. Boru hattı döşeme hızını yüksek tutmak için, yazın 40 derece ve daha üstüne çıkan sıcaklıklarda kaynakçı ve lojistik ekiplerinden ellerinden gelenin en iyisi talep edilir. Bu açıdan, otomasyonu yapılmış kaynak, genellikle ön ısıtma uygulanmış boru hattını kaynak etmek için harcanan fiziki mesaiyi azaltarak farkedilir oranda yardımcı olur.

 

Kaynak Otosyonu – Aramco’nun beklentisi

Çeşitli sebeblerden dolayı, Saudi Aramco kendi boru hatlarında kaynak otomasyonu ekipmanlarının kullanımını şart koşar. Bu sebeplerden en önemlisi petrol ve gaz üretimlerini arttırmak için varolan büyük aceleleri içinde, projelerini tamamlamak için küçük zaman dilimlerine sahip olmalarıdır. Kaynak otomasyonu planlamanın daha iyi öngörülebilir halde yapılmasını sağlar ve kaynakçılar için daha az yorucu olduğu için daha iyi kaynak sonucu elde edilmesine hizmet eder. Aynı zamanda Asya ülkelerinden istihdam edilen el kaynakçıları eskisi kadar bol bulunmamaktadır. Kaynak otomasyonu daha az kaynakçı gerektirir ve beraberinde lojistik organizasyonu basitleştirir. Bunlara ek olarak son bir sebep de gittikçe kullanımı artan X70 ve daha üzeri kalitede boru hattı çeliğinin düşük hidrojenli sarf malzemeleri gerektirmesi ve aşağı yönlü kullanılan sellülozik elektrodların kullanımını dışlamasıdır.

Magnatech Pipeliner II

Aramco’nun kaynak otomasyonu talebi dolgu pasoları için uygulanmıştır – kök paso elle, yarı otomatik veya tam otomatik yapılabilir. Pangulf Kaynak Çözümleri firması tarafından Suudi pazarına sunulan ve Nacap-SRB tarafından kullanılan Magnatech dolgu çözümü, yukarı yönlü kullanılan özlü tel kullanımına dayanmaktadır. Kureyş projesinde, toplamda 331 km uzunluktaki 16” ile 36” arası, X65 ve X70 kalite borularda uygulanmıştır. Kök paso, (kısa devre transfer modunda) yarı otomaik STT (yüzey gerilimi transferi) prosesi aşağı yönde kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Herhalükarda, Magnatech’in çözümü, aşağı veya yukarı yönlü örtülü elektrod yöntemiyle kaynak edilmiş kök pasoda da aynı şekilde kullanılabilir.

Tablo 1’de, avantajları ve dezavantajlarıyla beraber boru hattı birleştirmelerinde dolgu için kullanılabilecek çözümler hakkında açıklama verilmiştir. Özlü tel kaynağı için listelenen özellikler, ESAB’ın FILARC PZ6113 (AWS A5.20: E71T-1 H4/E71T-1M H8) her pozisyona uygun rutil özlü teli için geçerlidir. Akışkan kaynak metali iyi destekleyen ve yüksek dolgu hızında daha kalın kaynak havuzunun dolayısıyla az pasoda doldurulmasının sağlayan hızlı katılaşan cüruf sistemine sahiptir. Tel, sürekli olarak, düşük kusur oranında bir işlem olmasını sağlayan sprey ark modunda kullanılır.

Şekil 1’de Magnatech Pipeliner II gösterilmiştir. Öğrenilmesi ve kullanımı kolaydır. Montajı ve demontajı kolayca yapılabilen hafif bir teçhizattır. Kılavuz rayların üzerine, tüpteki gazın basıncını kullanarak açılıp kapanan bir mekanizma sayesinde tek tuş hareketiyle saniyeler içinde sabitlenir. Patentlı klavuz ray sistemi bir tüketim malzemesi olarak görülmemelidir, çünkü kolayca yıpranmaz, kaynak sıçramalarına ve taşlama kıvılcımlarına dayanıklıdır. Pozitif sürücü sistemi muntazam ilerleme hızını garanti altına alır. 300 Amperlik su soğutmalı lamba 3 farklı açıdan programlanabilir; ilerleme hızı, salınım genişliği, bitim noktası duraklaması. Bir uzaktan kumanda ile salınım genişliği ve ilerleme hızıyla beraber kaynak dikişleri ve dikey konum yönlendirilebilir.

Pipeliner II

Şekil 1. Magnatech Pipeliner II orbital kaynak sistemi

Tablo 1. Boru hattı dolgu seçenekleri

Elle kaynak Otomasyonlu Kaynak Otomasyonlu Kaynak
Örtülü Elekrod / Gaz Metal Ark Kaynağı Aşağı yönlü kısa devre Gaz Metal Ark Kaynağı Yukarı yönlü özlü tel ark kaynağı
Avantajlar Avantajlar Avantajlar
Standart Kaynak Ağzı Hızlı, gün sonu daha fazla kaynak miktarı Aksaklığa tahammüllü proses
J kaynak ağzı dolgu zamanını azaltır Standart Kaynak Ağzı
Düşük kusur oranı
Dolgu için daha az paso
 Dezavantajlar Dezavantajlar  Dezavantajlar 
 Yavaş Yüksek tamir oranı  Pasolar arası fırçalama gerektirir 
Değişken Kalite   Özel kaynak ağzı  Yüksek kaynak miktarı
Dolgu için daha fazla paso adedi  Yüksek kaynak hacmi dolayısıyla aşağı yönlü kısa devre prosesinden daha yavaş 
Zor kontrollü kısa devre prosesi 
 Yüksek hızda kontrolü kaynakçı için zor

       

kök paso

Şekil 2. STT (Yüzey gerilimi transferi) kök paso kaynağı

Pipeliner II, 6” ile 36” ve hatta daha üzeri çaplardaki borularda basitçe klavuz raylar değiştirilerek kullanılabilir. Aşağı yönlü otomasyon ekipmanlarına mukayese edildiğinde özellikler 30 inç sonrasında bu çok önemli bir üstünlüktür. Özellikler kısa boru hatlarında kullanımı daha ekonomiktir. Bundan çok önemlisi müteahit firma ekipmanın gerçek sahibi olabilir sürekli kiralamak zorunda kalmaz.

Pipeliner II, özlü tel için programlanabilir sinerjik, dijital güç kaynağı, (5 kg’lık makarası başlık üzerine bağlanan tiplerle mukayese edildiğinde daha az makara değişimi gerektiren) 16 kg’lık teli yerden besleyebilen tel besleme sistemi, 4 farklı kaynak havuzu için program hafızası bulunan birimi, gaz karışım ünitesi ve güç jeneratörüyle tüm kaynak sisteminin kalbini oluşturur. Hepsi bir traktörün veya kanyonun üzerine nakledilmek üzere yerleştirilebilir, boru hattı boyunca nakledilebilir. Sadece klavuz ray kelepçesi sökülerek elde taşınarak ilerlenebilir.

Çöle dönüş

Şekil 2’de Kureyş deniz suyu enjeksiyon ve dağıtım projesinde kullanılan 36” çapında 28mm et kalınlığındaki boru hattının yarı otomatik STT ile kök pasosunun kaynağı gösterilmektedir. Saat 6 konumunda saat 12 konumuna ters yönde aynı anda hareket eden iki kaynakçı tarafından kaynak edilmektedir. Onlar, salınım hareketi yaparak ayaktan oturmaya daha sonra sürünme konumuna geçerek boru altında bitirinceye kadar daimi kaynak yapmaya devam edebilen “gerçek zanaatkarlardır”. Boru hattının sahada döşeme hızını bu kişiler belirler. Kaybedilecek zaman yoktur. Hazır olduklarında hemen bir diğer kaynak noktasına taşınırlar. Dahili hizalama aparatı kök pasodan hemen sonra sökülür. 12 saatlik mesaide günlük yaklaşık 30 kök pasosu imal ederler.

Bu noktadan sonra işin neredeyse tamamını bitirmek üzere, yukarı yönlü özlü tel otomasyonu olan Pipelines II görevi devralır. Sıcak pasoları ve dolgu pasolarını (Şekil 3) saat 6 konumunda saat 12 konumuna doğru ilerleyen iki Pipeliner’ı kullanan sadece iki operatör tarafından dolgular yapılır. Kök pasoyu ve dolgu pasolarını yapanlar dışında yardımcılar ve şoförler mevcuttur. Kök pasoyu zedelememek için sıcak paso (19,5”/dak) yüksek hızla atılır daha sonraki pasolar da en az 10”tir.

Dolgu pasosu

Şekil 3. Sıcak paso kaynak edilirken. Kaynakçı işlemi gözetliyor ve gerektiğinde ince ayarlar yapmak üzere parametreleri uzaktan kumandasından yönetiyor. İlk dolgu pasosu için Pipeliner saat 6 konumuna geri getirilecek ve ikinci hafızaya programlanmış parametreler kullanılacak.

10 pasoyu bitirmek üzere ayrıca birbirinden bağımsız 6 ekip, sıcak ve dolgu pasolarını tamamlamaktan sorumludurlar. İki ayrı kaynak havuzları 4 pasodan sonra başlar ve sıcak pasoyu takiben salınım uygulanır. Tüm pasolar az çok aynı amperde (200-240A) 7,5-10 inç/dak tel hızında gerçekleştirilir. Özlü telin çapı 1.2mm ve koruyucu gaz ise %20Ar/CO2 dir.

Kaynak görünümü

Şekil 4. Otomasyon kaynağıyla yapılmış birleştirmenin tipik görünümü.

Üretkenlik

Magnatech Pipeliner II ve FILARC PZ6113 rutil özlü tel ile yukarı yönlü kaynak otomasyonu çok üretkendir. Nacap,SRB, kaynak prosesinin akıllıca organize edilmesi sayesinde %80 devrede kalma oranını başararak, 250Amperde 3-4kg/saat yüksek dolgu hızının tüm karını elde etti.

Aynı zamanda bu son derece güvenli bir tekniktir. Nispeten yüksek kaynak akımında, sprey ark modunda PZ6113 ile yukarı yönlkü kaynak aşağı yönlü kısa devre otomasyonu ile mukayese edildiğinde çok daha hataya tahammüllü bir metoddur. İkinci metod düşük kaynak hacmi dolayısıyla daha hızlıdır ancak daha pahalı olan J kaynak ağzı hazırlığına dayanmaktadır ve beraberinde daha fazla kusur oranı dolayısıyla tamir oranı gerektirebilecek olanıdır. Bundan başka, Aramco, uzak mesafelerde organize etmesi güç ve pahalı olan %100 ultrason testi isteyecektir. Aramco tarafından istenen ilk 40 kaynakta %100 ve daha sonrasında %10 oranında yapılan X ışını testi ölçüm sonuçlarına göre, Nacap-SRB yukarı yönlü tekniği kullanarak istikrarlı biçimde kusur oranını %0,5’in altında olarak kaydetmiştir.

Özlü telMagnatech

 

Magnatech International BV firması, Magnatech Limited Partnership, East Granby,ABD firmasının, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika için satış ve hizmet organizasyonudur. Magnatech Limited, TIG, Özlü tel, Gaz Metal Ark kaynağı yöntemlerini kullanan özel orbital boru kaynağı teçhizatlarının imalatçısıdır. Magnatech International BV Dronten, Hollanda’da yerleşiktir. Basit füzyon kaynağından, tel beslemeli, lamba salınımlı, AVC ark voltaj kontrollü çok pasolu uygulamalar için hassas kaynak ekipmanları talep eden müteahit ve imalatçılara yenilikçi sistemler tedarik etmektedir.

 

  

Nacap – bir global oyuncu

Nacap-Suedrohrbau Saudi Arabia Ltd. , merkezi Eelde Hollanda’da olan Hollandalı uluslararası müteahitlik firması Nacap BV’nin tali kuruluşudur. Nacap, global olarak idare edilen, petrol, gaz, su, elektrik ve veri (data) transferi/nakliyesi için çok yönlü çözümler sağlayarak altyapılar konusunda uzmanlaşmış bir müteahitlik, yatırım ve tercih edilen tedarikçi firmadır.

Pangulf Kaynak Çözümleri

Pangulf kaynak çözümleri, Suudi Arabistan pazarının çelik ürünleri ana tedarikçisi ve ilk 100 Suudi firması içinde yer alan Pangulf grubun bir parçasıdır. Ehliyetli ve tecrübeli personeliyle komple kaynak çözümü tedarik noktasıdır. ESAB ve Magnatech gibi dünya çapında markaların ekipmalarını ve sarf malzemelerini kapsamlı stoğundan temin etmektedir. Pangulf, sektöre müşavirlik ve eğitim hizmeti de vermektedir.

 

Yazarlar ve Çevirmen hakkında:

Gerald GARCIA, Pangulf Kaynak Çözümleri Al Khobar, Suudi Arabistan firmasında boru hattı kaynak mühendisidir.

Wijnhold WIJNHOLDS, Magnatech International BV, Dronten, Hollanda firmasının başkanıdır.

Selçuk SANCAK, Orbitech GmbH ve Magnatech International BV firmalarının Türkiye temsilcisi olan TS Mühendislik San. Ltd., İstanbul firmasının iki kurucu mühendis ortağından biridir.

Ulaşım - İletişim

TS Mühendislik Sanayi Ltd. Şti.
Dereboyu Mevkii Basın Ekspres yolu No:15/B 34303 Küçükçekmece İstanbul
Tel : 0 212 697 77 44 - 0 212 697 87 77  Fax: 0 212 697 05 00
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  Halkalı V.D. 8590526228